Azim Konserve Karadeniz Ereğli
 

Osmanlı Çileği :

      Osmanlı Çileği Avrupa kökenli Arnavutköy çileğinden türemiştir. 1900’lü yılların başında çiçeği Halil Paşa ’ya gelen ve yöremiz kestane toprağında özgün yapısına kavuşan; pembe rengi, orta boy oval görünümü, zengin aroma ve nefis kokusu ile dünyanın eşsiz ve tek çileği olma özelliğine kavuşmuştur. Onu ilk kez Paşa’nın arabacısı Mustafa elemiştir.

      Kestaneci Köyü eteklerinde Kahyaoğlu Kadir ve Rum asıllı ortağı ile üretimine başlanan Osmanlı Çileğimiz yöre halkının uzun süre birinci sırada gelen gelir kaynağı, dış ziyaretlerimizde gururla takdim edebileceğimiz armağan olmuştur.

     Osmanlı çileğimiz, ülkemizdeki ilk konserve fabrikalarından biri olan Azim Konserve ’nin Kdz. Ereğli’mizde kurulmasını sağlamıştır. Yakın geçmişte sanayileşme ile birlikte üretimi yok denecek kadar azalan Osmanlı çileğimizin teşvik edilerek eski günlerindeki gibi bolca üretilmesinin sağlanması amacı ile adının verildiği festivalimiz gerçekleşmektedir.

 

Azim Konserve :

     1930’da Karadeniz Ereğli’de kurulan Azim Konserve genç ve dinamik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konserve ve sanayii tesislerinden biridir. Bölgemizde bulunan Osmanlı çileği ile palamut balığının konserve olarak işlenmesi amacı ile kurulmuştur.

     Türkiye’nin ilk konserve ihracatını İtalya ’ya balık konservesi göndererek 1936 yılında gerçekleştirmiştir. 1940 ’lı ve 1950 ’li yıllarda reçel çeşitlerini arttıran Azim Konserve 1970’li yıllarda barbunya pilaki, türlü, midye pilaki ve karides konservesi de üreterek adını Türkiye Konserve Sanayii’ne altın harflerle yazdırmıştır.

     1994 yılında Erdem Grubu tarafından satın alınarak korumaya alınmış, kurulduğu tarihi bina tamamen revizyondan geçirilerek, Türk Gıda Kodeksine uygun olarak tamamen hijyenik koşullarda doğal meyve, sebze ve balıkların tazeliği korunarak üretim yapılmaya devam edilmektedir. Günlük 2 ton konserve işleme kapasitesine sahip olan Azim Konserve ürettiği özel ürünlerle ve lezzetle Kdz. Ereğli’nin gururu olmaya devam etmektedir.

 
Kalite Kontrol
Ayıklama
Azim Konserve
Satış Mağazası
Adres : Atatürk Cad. Osmanlı Çilek Evi 67300 Karadeniz Ereğli - ZONGULDAK
Telefon ve Faks : 0372 322 51 66
 
Fabrika
Adres : Balı Mh. İrfan Erdem Cad. No:13 67300 Karadeniz Ereğli - ZONGULDAK
Telefon :  0372 315 10 00
              0372 315 10 01
Faks :        0372 315 10 02
 
E-Posta : info@azimkonserve.com.tr